Budując dom dokładamy wszelkich starań, by każdy etap wykonany został jak najlepiej, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli liczyć zarówno na komfort jego użytkowania, jak również na optymalizację kosztów ponoszonych na jego utrzymanie. Jednym z ważniejszych etapów jest wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej podłogi. Najczęściej wykorzystywanym do tego materiałem jest styropian. Jednak jego duży wybór sprawia, że możemy mieć problem z doborem odpowiedniego materiału pod wylewki. Podpowiadamy więc, jakiego styropianu użyć, by jak najlepiej spełniał on swoje funkcje.
Styropian pod wylewki, czyli jaki?
Styropian to powszechny materiał izolacyjny, bardzo szeroko wykorzystywany w budownictwie i na wielu jego etapach. Jest porowatym tworzywem sztucznym, otrzymywanym ze spienionych granulek polistyrenu. Na rynku występuje wiele jego rodzajów, natomiast styropian styropianowi nie równo i ten materiał, który doskonale sprawdzi się do ocieplania ścian, niekoniecznie będzie nadawał się jako warstwa izolacyjna pod wylewki.
Styropian pod wylewki, zwany inaczej styropianem podłogowym, różni się nieco od ego standardowego. Co prawda ich skład chemiczny jest taki sam, natomiast różni się on proporcjami, jakością oraz właściwościami. Podstawową różnicą pomiędzy styropianem podłogowym a fasadowym jest jednak jego twardość, a więc wytrzymałość na ściskanie. Do prawidłowej izolacji termicznej podłogi wymagany jest tzw. styropian twardy, a więc taki który wytrzyma obciążenie całego wyposażenia domu oraz ludzi, jak również będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Na styropian będzie kładziona wylewka, dlatego w żaden sposób nie może się on odkształcać i deformować. Niezwykle ważną funkcją, którą pełni styropian podłogowy, jest właściwa ochrona cieplna, a więc dbałość o jak najmniejsze straty ciepła oddawanego do gruntu – jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń znajdujących się na parterze i mających bezpośrednią styczność z podłożem zewnętrznym. W związku z tym styropian podłogowy musi wyróżniać się niską przepustowością energii cieplnej.
Jaki styropian podłogowy wybrać?
No dobrze, mamy już wyjaśnione po krótce, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze styropianu pod wylewkę, lecz nadal nie wiemy, na który z nich najlepiej będzie się zdecydować. Pora więc na małe podsumowanie – do najważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając styropian podłogowy, należą:
- Odporność na naprężenie ściskające – to wartość wyrażona w kPA i w przypadku styropianu podłogowego nie powinna być ona mniejsza niż 100 kPA;
- Współczynnik przewodzenia ciepła – jest wartością wyrażaną jako lambda deklarowana (λD) i im jest ona mniejsza, tym styropian lepiej chroni przed utratą ciepła, w przypadku styropianu pod wylewkę najlepiej, gdy współczynnik ten będzie niższy nić 0,030;
- Grubość styropianu – to wartość mierzona w centymetrach i każdy projekt domu powinien określać, jaką grubość styropianu pod wylewki należy zastosować, natomiast nie powinno to być mniej, niż 10-20 cm.
Biorąc pod uwagę powyższe, do ocieplenia podłóg najlepiej wybrać styropian o oznaczeniu EPS 80 lub EPS 100. Skrót oznacza polistyren ekspandowany, przy czym występuje on w trzech podstawowych odmianach – styropian biały, zwykły o zróżnicowanej gęstości, wytrzymałości i przewodności ciepła, najbardziej ekonomiczne rozwiązanie; styropian grafitowy o obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła, droższy od styropianu zwykłego; styropian niebieski o obniżonej chłonności wody, większej gęstości i wytrzymałości mechanicznej. Styropian ten formowany jest w duże bloki, które następnie cięte są na płyty i danej grubości.
Jeśli w mieszkaniu zastosowane ma być ogrzewanie podłogowe, wówczas należy wybrać styropian EPS 100, jednak o grubości nie przekraczającej 20 cm. Dodatkowo musi on posiadać jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła, by zapewnić jak najniższe straty energii. Układając styropian na parterze warto zastosować dwie warstwy – pierwszą normalnie, drugą zaś na zakładkę, dzięki czemu unikniemy powstania mostków termicznych.
Na tak przygotowany, odpowiednio dobrany styropian podłogowy, można kłaść wylewkę. Dzięki właściwemu przygotowaniu podłoża będziemy mogli cieszyć się komfortem oraz prawidłowym zabezpieczeniem podłogi przed wilgocią i utratą ciepła.